Opublikowano Dodaj komentarz

Cytrynian magnezu dla aktywnych

cytrynian magnezu dla aktywnych

Cytrynian magnezu to związek chemiczny niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jego stosowanie profilaktyczne lub lecznicze uzależnione jest od stanu organizmu, codziennej aktywności i diety. To również niezastąpiony czynnik w diecie każdego sportowca.

Właściwości cytrynianu i jego przeznaczenie

Cytrynian magnezu jest niezbędny w procesie produkcji energii, pomocny w syntezie i wykorzystaniu wiązań ATP oraz GTP. Aktywuje enzymy uczestniczące w przemianie węglowodanów, tłuszczu i białek. Zmęczenie, nasilony stres, ciągłe bóle głowy oraz mięśni, a także zaburzenia snu to efekt niedoboru magnezu. Okres ciąży, karmienia piersią, intensywny wysiłek czy podeszły wiek to wskazania do suplementacji dodatkowej porcji składnika.

Pierwiastek ma pozytywny wpływ na profilaktykę chorób serca oraz miażdżycy. Ma również olbrzymie znaczenie podczas zagrożenia przedwczesnym porodem. Reguluje ciśnienie tętnicze oraz niewydolność serca. Leczniczo podawany jest w przypadku stwierdzenia hipomagnezemii, tężyczki utajonej oraz drętwienia kończyn. Kobiety w ciąży, które narażone są na stan przedrzucawkowy również powinny przyjmować dodatkową dawkę magnezu. 

Jak stosować cytrynian magnezu?

Najczęstszą formą cytrynianu magnezu są kapsułki oraz proszek. W zależności od zapotrzebowania przedział dzienny to 270 – 350 mg/d. Kapsułki stosuje się w sposób tradycyjny, proszek należy wymieszać z wodą lub dowolnym napojem. 

W internecie można znaleźć mnóstwo przepisów na przepyszne koktajle z dodatkiem cytrynianu magnezu. To prawdziwa bomba witaminowa, która przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia oraz znużenia. Do sporządzenia odżywczego koktajlu świetnie nadaje się banan, brzoskwinia, ogórek zielony oraz zioła. Wystarczy dosypać odpowiednią dawkę proszku i gotowe.

Cytrynian magnezu dla aktywnych

W okresie wzmożonego wysiłku fizycznego zażywanie dodatkowej porcji magnezu jest wręcz konieczne. Dlatego cytrynian magnezu powinien być obowiązkowym suplementem w diecie sportowców. Także układ mięśniowy narażony jest na dodatkowe wydatki energetyczne, dlatego też należy uzupełniać jego braki. Prawidłowy metabolizm energetyczny oraz odpowiedni poziom testosteronu to również wpływ odpowiedniej suplementacji magnezu. 

Dodaj komentarz